Draw by Division

Venue: Round:

Round 2 Wednesday at Adelaide High School

Venue: Adelaide High School, West Terrace, ADELAIDE SA 5000 view map for this venue

Event Date: Wednesday 5 June 2024

Year 5 Division

That homework should be banned in Primary school.

Affirmative Team
(brings Chairman)
Negative Team
(brings Timekeeper)
Room/Time
Annesley Junior School Blue 5 (WIN) Adjudicator 2 Room 1
6:30pm
Annesley Junior School Pink 5 (WIN) Black Forest Primary School Blue 5 Room 1
7:15pm
Annesley Junior School Maroon 5 (WIN) Annesley Junior School White 5 Room 2
6:30pm

Year 6/7 Division

That schools should provide free lunches for students.

Affirmative Team
(brings Chairman)
Negative Team
(brings Timekeeper)
Room/Time
Glenunga International High School Brown 6/7 Glenunga International High School Red 6/7 (WIN) Room 2
7:15pm
Black Forest Primary School Red 6/7 (FORFEIT) Glenunga International High School Blue 6/7 (WIN) Room 3
6:30pm
Cabra Dominican College Yellow 6/7 Glenunga International High School Pink 6/7 (WIN) Room 3
7:15pm

Year 10 Division

That Chat GPT should be banned in schools.

Affirmative Team
(brings Chairman)
Negative Team
(brings Timekeeper)
Room/Time
The Heights School Blue 10 Endeavour College Blue 10 (WIN) Room 4
6:30pm
Mercedes College Blue 10 (WIN) Trinity College Red 10 Room 5
7:45pm
Pembroke School Blue 10 (WIN) Trinity College Gold 10 Room 6
7:45pm
Endeavour College Green 10 (WIN) Blackwood High School Green 10 (WITHDRAWN) Room 7
6:30pm
Pembroke School Green 10 (WIN) Nazareth Catholic College Gold 10 Room 8
6:30pm
St Aloysius College Purple 10 (WIN) Pedare Christian College Red 10 Room 9
6:30pm

Senior Division

That Australia should have abstained from voting on the Palestinian UN Membership bid.
Prepared Debate

Affirmative Team
(brings Chairman)
Negative Team
(brings Timekeeper)
Room/Time
Rostrevor College Black S Pembroke School Blue S (WIN) Room 4
7:45pm
Trinity College Blue S Norwood International High School Blue S (WIN) Room 5
6:30pm
Cabra Dominican College Purple S (WIN) Trinity College Green S Room 6
6:30pm
Immanuel College Green S Pembroke School Green S (WIN) Room 7
7:45pm
Brighton Secondary School Bull Sharks S (FORFEIT) St Michael's College Yellow S (WIN) Room 8
7:45pm
Adelaide High School Blue S (FORFEIT) Pembroke School Red S (WIN) Room 9
7:45pm
Immanuel College Red S (WIN) St Dominic's Priory College White S Room 10
6:30pm
Mercedes College Blue S St Michael's College Blue S (FORFEIT) Room 10
7:45pm