Draw by Division

Venue: Round:

Round 5 Wednesday at Glenunga International High School

Venue: Glenunga International High School, 99 L'Estrange Street, Glenunga SA 5064 view map for this venue

Event Date: Wednesday 18 August 2021

Year 8 Division

Topic TBA

Affirmative Team
(brings Chairman)
Negative Team
(brings Timekeeper)
Room/Time
Glenunga International High School Yellow 8 Glenunga International High School Grey 8 Room 1
6:30pm
Glenunga International High School Purple 8 Aberfoyle Park High School Blue 8 Room 1
7:30pm
Norwood Morialta High School Blue 8 Nuriootpa High School Blue 8 Room 2
6:30pm
Glenunga International High School Red 8 Christian Brothers College Purple 8 Room 2
7:30pm

Year 9 Division

Topic TBA
One Card Debate. View guidelines here

Affirmative Team
(brings Chairman)
Negative Team
(brings Timekeeper)
Room/Time
Mercedes College Yellow 9 Glenunga International High School Yellow 9 Room 1
8:30pm
Glenunga International High School Orange 9 Blackwood High School Blue 9 Room 2
8:30pm
Kadina Memorial School Blue 9 Blackwood High School Green 9 Room 3
6:30pm
Glenunga International High School Purple 9 Aberfoyle Park High School Blue 9 Room 3
7:30pm

Year 10 Division

Short Preparation Debate
The Short Preparation Topic will be released 90 minutes before the scheduled debate. View guidelines here

Affirmative Team
(brings Chairman)
Negative Team
(brings Timekeeper)
Room/Time
Cabra Dominican College Blue 10 Adelaide High School Orange 10 Room 4
7:00pm
Glenunga International High School Red 10 St John's Grammar School Maroon 10 Room 4
8:15pm
Pembroke School Green 10 Norwood Morialta High School Blue 10 Room 5
7:00pm
Glenunga International High School Blue 10 Golden Grove High School Green 10 Room 5
8:15pm
Nazareth Catholic College Yellow 10 St Dominic's Priory College White 10 Room 6
7:00pm
Golden Grove High School Blue 10 Aberfoyle Park High School Green 10 Room 6
8:15pm
Adelaide High School Maroon 10 St Dominic's Priory College Grey 10 Room 7
7:00pm
Glenunga International High School Green 10 Pembroke School Blue 10 Room 7
8:15pm
Aberfoyle Park High School Blue 10 St John's Grammar School Blue 10 Room 8
7:00pm
Mitcham Girls High School Maroon 10 Southern Vales Christian College Blue 10 Room 8
8:15pm
Pulteney Grammar School Yellow 10 Christian Brothers College Purple 10 Room 9
7:00pm
Adjudicator (Adelaide HS Venue) Emmaus Christian College Grey 10 Room 9
8:15pm
Nuriootpa High School Blue 10 Rostrevor College Red 10 Room 10
7:00pm
Underdale High School Maroon 10 Sacred Heart College Blue 10 Room 10
8:15pm
Unley High School Blue 10 Brighton Secondary School Blue 10 Room 11
8:15pm